تعداد فرشتگان : 


تـعـداد فـرشـتـگـان بـه قـدرى زیـاد اسـت کـه بـه هـیـچ وجـه قـابـل مـقـایسه با تعداد انسان ها نیست ، چنان که در روایتى از امام صادق (علیه السلام ) مـى خـوانـیـم . هنگامى که از آن حضرت پرسیدند: آیا عدد فرشتگان بیشتر است یا انسان هـا؟ فـرمـود: سـوگـند به خدایى که جانم به دست اوست ، فرشتگان خدا در آسمان ها بـیـشـتـرنـد از عـدد ذرات خـاک هاى زمین و در آسمان جاى پایى نیست ، مگر این که در آن جا فرشته اى تسبیح و تقدیس خدا مى کند(176) . در خبر آمده است که انسان ها یک دهم جـنیان بوده و جن و انسان ها یک دهم حیوانات خشکى و تمامى یک دهم فرشتگان آسمان دنیا، و همه آنها یک دهم فرشتگان آسمان دومند. و بر همین ترتیب است تا برسد به فرشتگان آسـمـان هـفـتم ، آن گاه همگان ؛ برابر فرشتگان کرسى بسیار کم و ناچیز بوده و سپس هـمه این ها یک دهم فرشتگان یک پرده از سراپرده هاى عرشند. که درازى هر سراپرده آن شش صد هزار است و پهنا و طاق آن به اندازه اى است که اگر تمامى آسمان ها و زمین ها و آن چه در آنها و بین آنها موجود است در برابر آن قرار دهى ، چیزى بسیار کوچک است و در آن بـه انـدازه گـنـجـایـش گـامـى نـیـسـت ، جـز آن کـه فـرشـتـه اى در حال سجود و یا رکوع و یا برپا ایستاده در آن جاست و آنان را بانگ به تسبیح و تقدیس بـلنـد اسـت سـپس تمامى اینها در برابر فرشتگانى که در اطراف عرش الهى طواف مى نـمـایـنـد مـانـنـد قـطـره اى اسـت در دریـا، کـه شـمـار آنـان را جـز خـدا کسى نمى داند، این فـرشـتـگـان بـا فـرشـتـگـان لوح کـه پـیـروان اسـرافـیـلند و فرشتگانى که سپاهیان جـبرئیلند، تمامى شنوا و فرمان برادر امر الهى بوده و کوتاهى و سستى به خرج نمى دهند...(177) 
از این قبیل روایت و اخبار در کثرت فرشتگان و اصناف آنها، - که دلالت بر کثرت ایشان دارد - بـسـیـار وجـود دارد. در حـدیـثـى از حـضـرت على (علیه السلام ) آمده : هیچ یک از مـردمـانى نیست مگر آن که با او چندین فرشته نگهبان است ، که او را نگاه مى دارند از آن کـه در چـاهى در افتند یا دیوارى بر او فرود آید، یا بدى و شرى به او برسد. و چون اجـلش بـرسـد و وقت آن در آید، در میان او و آن چه به او مى رسد مانع نشوند (تا از دنیا بروند)(178) .
در خـبـر اسـت جـبـرئیـل هـر صـبـح و شـام داخـل نـهـر حـیـات مـى شـود و بـعـد از خـروج ، بـال و پـر خـود را تـکـان مـى دهـد و از قـطـرات آب هـاى بـال و پـر او، مـلائکـه بـى شـمـارى خـلق مـى شـود. دربـاره بـال هـاى مـتـعـدد فـرشـتـگـان پـیـشـتـر مـطـالبـى بـیـان شـد، امـا دخـول جـبرئیل در آب حیات ، همان انغمار وجود خارجى او است در حیات وجود و بحر وحدت و خـروج از آب حـیـات اشاره است به رجوع او به کثرات و مبدئیت او براى تجلى و ظهور در حقایق ، چون به مذاق تحقیق ، جبرئیل عقل اول است و از این جهت ، واسطه در فیض و اظهار ما فـى الغـیـب مـى بـاشـد.قـطـرات آب عبارت است از: حیثیات وجود دارد، که از آن تعبیر به وجـوب سـابـق بـر وجـود عـلت نـمـوده انـد، چـه هـر مـعـلولى قـبـل از وجـود خـارجـى در وجـود عـلت و به وجود جمعى علت موجود است و منشا وجود خارجى مـعـلول مـى بـاشـد. خـلق اشـیـا از قـطـرات اشـاره اسـت بـه تـنـزل هـمـان حـیـثـیـات مـوجـود در عـلت بـه وجـوب سـابـق بـر وجـود معلول (179) .

منبع: وبلاگ اقای یگانه

/ 2 نظر / 17 بازدید
مهسا

سلام دوست عزيز مي خوام يه وبسايت خيلي خوب رو بهت معرفي کنم فارم فا ( برو تو گوگل و بنويس " فارم فا " ) فارم فا دات کام تو فارم فا که يه جمع دوستانه به انتشار مطالب در زمينه هاي بسيار بسيار متنوع مي پردازيم و به بحث و گفت و گو در زمينه هاي مورد علاقمون مي پردازيم زمينه هاي اين وبسايت يا همون آرشيو موضوعي فارم فا اون قدر زياده که تو هر زمينه اي که توش حرفه اي باشي برات جا هست تو فارم فا تو هر زمينه اي که دلت خواست تاپيک مي دي تا هم از مطالب مفيدت چيزي ياد بگيريم و هم با بقيه ي بچه ها آشنا شي ... حتما بيا چون من هرچي تعريف کنم شنيدن کي بود مانند ديدن ********************************** در ضمن محصولاتش هم براي اعضاي با تخفيفات ويژه هست محصولاتش مرتبط با وبلاگ و افزايش بازديد و مخاطب و بازاريابيه همکاري در فروشش 20 درصد پورسانت ... ********************************** فارم فا به زودي يه دوره ي آموزشي هم توش برگزار ميشه : دوره ي موزش عيب يابي و تعمير کامپيوتر دوره ي آموزش مباني برنامه نويسي تحت وب دوره ي آموزش Java Script دوره ي آموزش Css دوره ي آموزش HTML دوره

غلامحسین یگانه

سلام همکار محترم در قسمت موضوعات وبلاگ قسمت طرح درس مجددا ملاحظه بفرمایید .ان شاءالله پیدا خواهید کرد. http://darsi.persianblog.ir/post/62/